Mishimoto Heavy-Duty Oil Cooler - 17in. Same-Side Outlets - Silver - MMOC-SSO-17SL
(No reviews) Write a Review
SKU: MISMMOC-SSO-17SL
UPC: 811580039355
Availability: Regularly stocked product
MPN: MMOC-SSO-17SL
Clearance Item: N
Adding to cart… The item has been added
No street, track, or trail build would be complete without a fluid cooler that can keep your engine safe through it all. This Mishimoto heavy-duty fluid cooler is designed to keep your oil, coolant, or transmission fluid cool in even the most extreme situations. The 17-row core is 17" long, 7.5" tall, and 2.5" thick with a 1.95-quart capacity for effective cooling on any high-performance application. This fluid cooler features turbulated fins to evenly circulate fluid within the cooler and make the most of the full core. Large -16AN ports ensure ample flow for even the most demanding engines. The durable cast-aluminum end tanks are precision TIG welded to the bar-and-plate core for a fluid cooler that can endure the stresses of racing or everyday driving. The end tanks feature eight M8 flush mounting points with steel threaded inserts for a secure connection to any custom bracket, while the same-side inlet and outlet make routing lines simple. The available silver or black powder coat protects this cooler against the elements and complements any design. Like all our universal coolers, this 17" heavy-duty bar-and-plate fluid cooler is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty for a lifetime of worry-free performance.